سرور اختصاصی

حداکثر بار CPU برای سرور اختصاصی چقدر است؟ + عوامل ایجاد اختلال در سرور

چه زمانی منابع سرور اختصاصی باعث بروز اختلال میشوند؟

حداکثر بار CPU یا به اصطلاح لود پردازنده سرور اختصاصی شما به نوع سرویسی که تهیه کردید و مقدار منابعی که به سرور اختصاص داده شده است، بستگی دارد. از نظر فنی شما امکان استفاده از ۱۰۰ درصد منابع سرور را دارید. اما این عدد فقط از لحاظ فنی میباشد و اگر در دنیای واقعی دیدید که سرور شما از ۱۰۰ درصد منابع مختص به خود استفاده میکند و ترافیک سرور نیز به صورت عجیبی بالا میرود، احتمالا سرور با مشکل یا حملاتی از سمت هکرها رو به رو است و باید به فکر راه حل باشید. چون در حالت عادی سرورها از ۱۰۰ درصد منابع استفاده نمیکنند.

توصیه ما این است که سعی کنید استفاده از منابع سرور را در حد ۵۰ الی ۶۰ درصد حفظ کنید. و در صورتی که نیاز به منابع سخت افزاری بیشتری دارید، به فکر ارتقا دادن سرویس خود باشید.

چه عواملی می توانند باعث خرابی سرور اختصاصی شوند؟

هر سرور از سه سخت افزار اصلی (پردازنده, رم و هارد) استفاده میکند. و خرابی های سرور نیز معمولا به دلیل وجود مشکل در این سه سخت افزار میباشد:

−لود پردازنده یا CPU Load

−لود مموری یا RAM Load

-فضای هارد

لود پردازنده:

پردازنده ها دو کاربرد اصلی دارند.

اولین وظیفه آن ها جمع آوری اطلاعات برای پردازش کلی سیستم است.

دومین وظیفه، اختصاص و اشتراک قدرت پردازنده بین برنامه های در حال اجرا میباشد.

استفاده زیاد یک برنامه از پردازنده ممکن است به این دلیل باشد که آن برنامه دچار مشکل است و باعث ایجاد اختلال در کار پردازنده شده است. که در نتیجه سیستم شما کند میشود.
برای دیدن لود پردازنده در سرورهای لینوکسی میتوانید از نرم افزار top و در سرورهای ویندوزی از Task Manager استفاده نمایید.

لود مموری:

رم یا مموری، محلی برای ذخیره سازی اطلاعات نرم افزارهای در حال اجرا است. اطلاعات موجود در رم بعد از بسته شدن نرم افزار مورد نظر حذف میشوند، ولی این اطلاعات دائمی نیستند. زمانی که یک نرم افزار خاص اطلاعات زیادی برای اجرا شدن نیاز داشته باشد و رم کافی در سرور وجود نداشته باشد، باعث ایجاد اختلال در عملکرد کلی سیستم میشود و شما باید رم سرور را ارتقا دهید. یا اگر تعداد نرم افزارهای در حال اجرای شما زیاد باشد و رم سرور پاسخگوی نیاز آنها نباشد، سرور با کندی و اختلال مواجه میشود.

چه زمانی منابع سرور اختصاصی باعث بروز اختلال میشوند؟

فضای هارد:

هارد سخت افزاری جهت ذخیره سازی اطلاعات بر روی سرور شما است. تفاوت هارد با رم در این است که اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد معمولا دائمی هستند و با خاموش شدن سرور از بین نمیروند. هنگامی که شما سیستم عاملی را بر روی سرور خود نصب میکنید، اطلاعات آن بر روی هارد حفظ میشود. نرم افزارهایی که بر روی این سیستم عامل ها نصب میشوند نیز بر روی هارد قرار میگیرند. اگر اطلاعاتی که بر روی هارد save کردید، زیاد باشند و کل فضای آن را اشغال کنند، سرور با اختلال روبه رو میشود و نرم افزارها برای Save اطلاعات جدید به مشکل میخورند. برای حل این اختلال نیز باید اطلاعات بلااستفاده را حذف و یا اقدام به افزایش فضای هارد سروراختصاصی خود نمایید. برای دیدن فضای خالی هارد در سرورهای لینوکسی میتوانید از دستور df و در سرورهای ویندوز از قسمت disk management استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم لود پردازنده و مهمترین دلایلی که باعث خرابی سرورهای اختصاصی میشوند را با هم بررسی کنیم. و راه حل این مشکلات را نیز به شما آموزش دهیم. برای خرید سرور اختصاصی با منابع سخت افزاری قدرتمند، با کارشناسان فروش تهران سرور تماس بگیرید. و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

فرنوش محمدی

پادکستر و تولید کننده محتواهای تصویری و متنی طبق الگوریتم های گوگل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا